Hidden Talent won the Women’s U19 title with a 28-0  win over Huruma as the Safari Sevens got underway at the RFUEA Ground on Friday 9 November 2018.

Daisy Zubeida landed a converted try to put Hidden Talent 7-0 up after asking questions of  Huruma. Zubeida landed her brace, the conversion good as Hidden Talent took a 14-0 lead into the break. Joyce Muigai raced clear to score under the posts, the conversion sailing over the bar for a 21-0 lead. Edith Saleh scored a converted try at the death to win it for them.

The two sides qualified for the cup final after topping their semifinals, Hiddent Talent stopping Nguvu
Community 28-0 while Huruma stunned pre-match favorites Nakuru 15-5 in a pulsating encounter.

The two teams had earlier topped their respective pools,Hidden Talent topping Pool A after winning all their
fixtures as Huruma claimed pole position in Pool C.

Nguvu Community and Nakuru played out an exciting 3rd place playoff,Nakuru finishing 3rd with a 21-14 win.Nanyuki Knights stopped Nile Road 12-0 to claim 5th place.

Maono were 7th place finishers after beating Nanyuki Minners 19-5. Community claimed 9th place with a 15-0 win over St. Teresa as St. Christine finished 11th overall with a 10-0 walkover result over Top Mark.

Women’s U19 Competition, Friday 9 November 2018, RFUEA Ground

TIME POOL FIXTURE RESULT
900 D Nile Road v Community Rugby 20-0
920 C Huruma v Nanyuki Knights 22-0
940 B Maono v Nguvu Community 12-14
1000 A St Christines v Nanyuki Minners 0-22
1020 D Nakuru v Community Rugby 38-0
1040 C Top Mark v Nanyuki Knights 0-14
1100 B St. Teresa’s v Nguvu Community 5-28
1120 A Hidden Talen v Nanyuki Minners 51-0
1140 D Nile Road v Nakuru 0-35
1200 C Huruma v Top Mark 10-0
1220 B Maono v St. Teresa 5-26
1240 A St. Christines v Hidden Talent 0 – 56
1300 Playoff St. Teresa v Top Mark 10-0
1320 Playoff Community v St. Christine 24-5
1340 Playoff Nile Road v Nanyuki Minners 22-5
1400 Playoff Maono v Nanyuki Knights 14-19
1420 Cup Semifinal 1 Hidden Talent v Nguvu Community 28-0
1440 Cup Semifinal 2 Nakuru v Huruma 5-15
1500 11th Place Final St. Christine v Top Mark 10-0
1520 9th Place Final St. Teresa v Community 0-15
1540 7th Place Final Nanyuki Minners  v Maono 5-19
1600 5th Place Final Nile Road v Nanyuki Knights 0-12
1620 3rd Place Playoff Nakuru v Nguvu Community 21-12
1640 Cup Final Hidden Talent v Huruma 28-0
Facebook Comments