#KenyaCup Match Day 1 Preview and Confirmed Venues

The Kenya Cup defending Champions kick off the 2018/2019 season with Menengai Oilers at the RFUEA Grounds at 4:00pm. Oilers were promoted to the top tier after finishing the 2017/2018 as the Championship runners up falling to Mean Machine in the final.

This match will be aired live on Bamba Sports immediately after the Menengai Cream Homeboyz RFC and Nondescript RFC match that kicks off at 2:00pm in the same venue. The other four Kenya Cup fixtures on day one see Kabras Sugar RFC host Mean Machine at the ASK Kakamega Showgrounds, Resolution Impala Saracens welcome Blakblad at the Impala Grounds  while Top Fry Nakuru travel to Madaraka to play Strathmore Leos. All the Kenya Cup matches will kick off at 4:00pm.

The Kenya Harlequins and Stanbic Mwamba match will be played on Sunday at 4:00pm at the RFUEA Grounds. The match was moved to Sunday to allow the Kenya Harlequins Fraternity to lay their fallen brother, David ‘Muttley’ Gitau to rest as his burial will be on Saturday 17th November.

17th Nov Kenya Cup Fixtures

KCB v Menengai Oilers – RFUEA Grounds at 4:00pm

Homeboyz vs Nondies – RFUEA Grounds at 2:00pm

Impala vs Blakblad – Impala Grounds at 4:00pm

Kabras vs Mean Machine – ASK Showgrounds Kakamega at 4:00pm

Strathmore vs Nakuru – Madaraka at 4:00pm

Sunday, 18th Nov

Kenya Harlequins vs Stanbic Mwamba – RFUEA Grounds at 4:00pm

17th November – Eric Shirley Shield

KCB II vs Menengai Oilers II     12 pm RFUEA Grounds

Menengai Cream Homeboyz RFC II vs Nondescripts II 10 am RFUEA Grounds

Kabras Sugar II vs Mean Machine II 2pm Kakamega ASK

Resolution Impala Saracens II  vs BlakBlad II 2 pm Impala Club

Strathmore Leos II vs Top Fry Nakuru RFC  II 2 pm Strathmore Uni Madaraka

18th November 2018

Kenya Harlequins II  vs Stanbic Mwamba II  2 pm RFUEA Grounds

Championship League

In the KRU Championship league, Coast Region will host two matches as the Regional Logistics Mombasa RFC will host Ngong RFC at the Mombasa Sports Club while South Coast Pirates welcome the Catholic Monks at the St. Joseph Primary School Ukunda.

SC Pirates and Catholic Monks in action in 2016

 

The Rift Valley Region will also have two matches taking place at the Egerton University Njoro when Egerton Wasps play USIU and University of Eldoret host Kisumu RFC at UoE Eldoret. The last two fixtures in this league see Resolution Kisii RFC host Kitale at the Gusii Stadium while MMUST host Western Bulls at the school’s pitch.

The Championship matches will kick off at 4:00pm in their respective venues.

Mombasa vs Ngong –  4 pm Mombasa SC

Egerton Wasps vs USIU – 4 pm Egerton Uni Njoro

SC Pirates vs Catholic Monks – 4 pm St Joseph Pri Ukunda

Kisii vs Kitale – 4 pm Gusii stadium

UOE vs Kisumu – 4 pm UOE Eldoret

MMUST vs Western Bulls – 4 pm MMUST Kakamega

Nationwide League

The Nationwide matches will kick off in all the regions Countrywide as follows

Nairobi Region Universities

TUK vs Administration Police  – 2 pm Catholic  Uni Karen

Stingers vs Pioneer – 3 pm Railways

Daystar Falcons vs MultiMedia – 3pm Daystar Athi River

Cooperative Uni vs Nazarene – 3 pm Cooperative Karen

Moh Spice vs KCA – 3 pm East Africa School Embakasi

Nairobi Region Clubs

Northern Suburbs vs Catholic II – 4 pm Catholic Uni Karen

Swara vs Masaku – 12pm Impala Club

Makueni vs Dagoretti Bulldogs – 3 pm Makueni Boys

Comras vs Stormers – 3pm Kibiko Sec Ngong

18th November 2018

Vandals vs Shamas – 11 am RFUEA Grounds

Central Region

Kiambu vs Karatina – 3 pm KU

MKU Thika vs Kimathi – 3 pm MKU Thika

Embu vs JKUAT – 3pm Izaak Walton

Chuka vs Thika – 3pm Chuka Uni

Meru vs Muranga – 3pm Meru National Polytecnic

Nanyuki vs Zetec – 3pm Nanyuki Sports Club

Rift Valley Region

Moi University BYE

Eldoret vs Kabarak – 3 pm Eldoret Sports Club

Nakuru KITI vs Laikipia – 3pm Nakuru KITI

Molo vs Kericho – 3pm Molo Sec School

KPA Eldoret vs Nandi – 3pm KPA Eldoret

Western Region

Bungoma vs Citam Kisumu – 3pm Bungoma High

Sigalagala vs Siaya – 3 pm Jaramogi

Webuye vs Mbale – 3 pm Webuye DEB

Sheywe vs Maseno – 3 pm Bull Ring Kakamega

Homabay vs Jaramogi – 3 pm Homabay High

Coast Region

TUM vs Coast Raiders – 3 pm TUM Grounds Mombasa

Spartans vs Malindi – 3 pm TBC

SC Buccaneers vs Shepherds – 2 pm St Josephs Ukunda

Taita Taveta vs Pwani Sharks – 3 pm Dawson Stadium Wundanyi

News Reporter